News Update
  1. Prize winners’ List
  2. Rd 9 – Wei Ming earns final GM norm and Gong Qianyun makes WGM title
  3. Rd 8 – Batchuluun and Wei Ming in cruise mode
  4. Rd 7 – Batchuluun and Wei Ming leave the rest in dust with the only wins of the round
  5. Rd 6 – A mind boggling round with many twists and turns…

Pairings/Results

Round 1

Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 1 2441 IM Tin Jingyao   1-0 IM Munkhgal Gombosuren 2435 10
2 2 2592 GM Gareyev Timur 1/2-1/2 WIM Gong Qianyun 2298 9
3 3 2472 IM Goh Wei Ming Kevin   1-0 FM Lee Qing Aun 2339 8
4 4 2468 GM Nguyen Anh Dung   0-1 IM Liu Xiangyi 2449 7
5 5 2408 IM Sukandar Irine Kharisma   0-1 GM Batchuluun Tsegmed 2561 6

Round 2

Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 10 2435 IM Munkhgal Gombosuren ½ – ½ GM Batchuluun Tsegmed 2561 6
2 7 2449 IM Liu Xiangyi ½ – ½ IM Sukandar Irine Kharisma 2396 5
3 8 2339 FM Lee Qing Aun ½ – ½ GM Nguyen Anh Dung 2465 4
4 9 2300 WIM Gong Qianyun ½ – ½ IM Goh Wei Ming Kevin 2477 3
5 1 2445 IM Tin Jingyao 0 – 1 GM Gareyev Timur 2611 2

Round 3

Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 2 2592 GM Gareyev Timur 1-0 IM Munkhgal Gombosuren 2435 10
2 3 2472 IM Goh Wei Ming Kevin 1-0 IM Tin Jingyao 2441 1
3 4 2468 GM Nguyen Anh Dung ½ – ½ WIM Gong Qianyun 2298 9
4 5 2408 IM Sukandar Irine Kharisma 1-0 FM Lee Qing Aun 2339 8
5 6 2561 GM Batchuluun Tsegmed 1-0 IM Liu Xiangyi 2449 7

Round 4

Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 10 2435 IM Munkhgal Gombosuren 1-0 IM Liu Xiangyi 2449 7
2 8 2339 FM Lee Qing Aun 0-1 GM Batchuluun Tsegmed 2561 6
3 9 2298 WIM Gong Qianyun 0-1 IM Sukandar Irine Kharisma 2408 5
4 1 2441 IM Tin Jingyao 1-0 GM Nguyen Anh Dung 2468 4
5 2 2592 GM Gareyev Timur ½ – ½ IM Goh Wei Ming Kevin 2472 3

Round 5

Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 3 2477 IM Goh Wei Ming Kevin 1 – 0 IM Munkhgal Gombosuren 2435 10
2 4 2465 GM Nguyen Anh Dung 1 – 0 GM Gareyev Timur 2611 2
3 5 2396 IM Sukandar Irine Kharisma 0 – 1 IM Tin Jingyao 2445 1
4 6 2561 GM Batchuluun Tsegmed 1 – 0 WIM Gong Qianyun 2300 9
5 7 2449 IM Liu Xiangyi 1 – 0 FM Lee Qing Aun 2339 8

Round 6

Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 10 2435 IM Munkhgal Gombosuren 1-0 FM Lee Qing Aun 2339 8
2 9 2298 WIM Gong Qianyun 1-0 IM Liu Xiangyi 2449 7
3 1 2441 IM Tin Jingyao 1/2-1/2 GM Batchuluun Tsegmed 2561 6
4 2 2592 GM Gareyev Timur 0-1 IM Sukandar Irine Kharisma 2408 5
5 3 2472 IM Goh Wei Ming Kevin 1/2-1/2 GM Nguyen Anh Dung 2468 4

Round 7

Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 4 2468 GM Nguyen Anh Dung 1/2-1/2 IM Munkhgal Gombosuren 2435 10
2 5 2408 IM Sukandar Irine Kharisma 0-1 IM Goh Wei Ming Kevin 2472 3
3 6 2561 GM Batchuluun Tsegmed 1-0 GM Gareyev Timur 2592 2
4 7 2449 IM Liu Xiangyi 1/2-1/2 IM Tin Jingyao 2441 1
5 8 2339 FM Lee Qing Aun 1/2-1/2 WIM Gong Qianyun 2298 9

Round 8

Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 10 2435 IM Munkhgal Gombosuren 1-0 WIM Gong Qianyun 2298 9
2 1 2441 IM Tin Jingyao 1-0 FM Lee Qing Aun 2339 8
3 2 2592 GM Gareyev Timur 1-0 IM Liu Xiangyi 2449 7
4 3 2472 IM Goh Wei Ming Kevin 1/2-1/2 GM Batchuluun Tsegmed 2561 6
5 4 2468 GM Nguyen Anh Dung 1/2-1/2 IM Sukandar Irine Kharisma 2408 5

Round 9

Bo. No. Rtg Name Result Name Rtg No.
1 5 2396 IM Sukandar Irine Kharisma 0 – 1 IM Munkhgal Gombosuren 2435 10
2 6 2561 GM Batchuluun Tsegmed ½ – ½ GM Nguyen Anh Dung 2465 4
3 7 2449 IM Liu Xiangyi ½ – ½ IM Goh Wei Ming Kevin 2477 3
4 8 2339 FM Lee Qing Aun 0 – 1 GM Gareyev Timur 2611 2
5 9 2300 WIM Gong Qianyun 1 – 0 IM Tin Jingyao 2445 1